Drzwi antywłamaniowe to bardzo ważny element zabezpieczenia mieszkania albo domu. Włamywacze dostają się do naszych pomieszczeń przez drzwi balkonowe, okna lub drzwi wejściowe. Odpowiednie zabezpieczenie wejścia do naszej posiadłości jest więc niezbędne, by czuć się w niej bezpiecznie i nie martwić się o przedmioty w niej pozostawione.

Dlaczego drzwi antywłamaniowe?

Czy istnieje lepszy sposób zabezpieczenia mieszkania lub domu niż zamontowanie drzwi antywłamaniowych? Naszym zdaniem, nie. Jest wielu zarówno zwolenników, jak i przeciwników takiego rozwiązania. Prawdą jest, że cały budynek musi być dobrze zabezpieczony, aby drzwi antywłamaniowe były tylko pewnym dopełnieniem całego systemu ochrony. Pozostaje jednak bardzo dużo starszych budynków, które tych wszystkich systemów nie mają. W nich również wskazane jest zamontowanie drzwi antywłamaniowych, bowiem po odpowiedniej ich instalacji funkcja ochronna i tak będzie spełniona.

Drzwi antywłamaniowe powinny być atestowane. Ważne jest, aby zapytać sprzedawcę o odpowiednie zaświadczenie, które potwierdzi klasę drzwi antywłamaniowych. Powszechnie obowiązuje 6-stopniowa klasyfikacja, zgodnie z którą drzwi klasy 3 i 4 spełniają wymagania antywłamaniowe. Uznaje się, że drzwi klasy trzeciej są wystarczające w przypadku ich montażu w bloku. W domach wolnostojących zaleca się montaż drzwi klasy czwartej, gdyż zapewniają one lepsze zabezpieczenie.

W tym miejscu warto wspomnieć o solidnej budowie skrzydeł takich drzwi. Podstawowym elementem jest stalowa rama, która wraz z metalową kratownicą stanowi swoiste rusztowanie skrzydeł drzwi antywłamaniowych. Dodatkowe wzmocnienie dają blachy o grubości 1,5-2 mm, które stanowią powierzchnię drzwi. W środku, pomiędzy blachami i “rusztowaniem” powinny znajdować się materiały zapewniające dobrą izolację termiczną i dźwiękową takie jak pianka poliuretanowa, wełna mineralna czy styropian.

Kupując drzwi antywłamaniowe… czyli o czym trzeba pamiętać?

“Drzwi antywłamaniowe” można kupić praktycznie wszędzie, w supermarkecie, sklepie specjalistycznym, a nawet można je spotkać na targowiskach. Czym różnią się te produkty? Z całą pewnością – ceną, jednak czy warto ryzykować wybierając tańsze rozwiązanie? Pierwszą i zasadniczą kwestią w takiej sytuacji jest sprawdzenie, czy kupowane przez nas drzwi mają atest i czy są odpowiedniej klasy (3 albo 4). Warto również zapytać o budowę ich skrzydła – w ten sposób przekonamy się o tym, czy na pewno są to drzwi antywłamaniowe oraz poznamy zakres wiedzy, jakim dysponuje sprzedawca.

Ościeżnica drzwi powinna być metalowa, przymocowana do muru za pomocą specjalnych kotwi i solidnie opiankowana. Pamiętajmy, że musi ona wytrzymać próby wyważenia, wypchnięcia albo wyłamania.

oscieżnica drzwi

Kolejnym bardzo ważnym elementem drzwi antywłamaniowych są zawiasy. Powinny być one tak skonstruowane, aby uniemożliwiały wyjęcie z nich skrzydła drzwi. Dodatkowe wyposażenie powinny stanowić specjalne bolce, które po zamontowaniu w drzwiach pełnią dodatkową funkcję zabezpieczającą. W przypadku przecięcia zawiasów będą one blokowały drzwi poprzez utrzymanie ich w ościeżnicy.

Kupując drzwi antywłamaniowe nie można zapomnieć o zamku. Jest to jedna z kluczowych kwestii, które trzeba ustalić podczas zakupu. Powinien być on atestowany, posiadać klasę C i wymienną wkładkę. Zamek w drzwiach antywłamaniowych uruchamia co najmniej cztery rygle średnicy 14 mm wysuwające się w trzech kierunkach.

Należy pamiętać, że im więcej rygli posiada zamek, tym drzwi są bardziej odporne na wyważenie. Wniosek jest prosty – im więcej rygli, tym bezpieczniej. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że cena wzrasta wraz z ich liczbą.

Ważnym elementem jest również zabezpieczenie zamka w postaci specjalnej osłonki z twardej stali, która uniemożliwia jego przewiercenie. Te wszystkie informacje dotyczą zamka głównego, który jest nieodzownym elementem każdych drzwi. Warto jednak zastanowić się nad zamontowaniem zamka pomocniczego, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie.

Istnieją również specjalne systemy, które opierają swoje działanie na zamontowanych w drzwiach czujnikach. Pozwalają one na uruchomienie alarmu w przypadku większego nacisku na drzwi, próby ich wyłamania czy manipulacji przy zamku.

Kolejnym elementem, który pozwala na jeszcze większą ochronę domu lub mieszkania przed włamaniem jest klucz. Powinien on mieć jak największą ilość kombinacji i zastrzeżenie kopiowania. Standardowa liczba kombinacji to 60 000, ale może ona również wynosić nawet 4 miliardy. Oczywiście istnieją jeszcze całkiem inne zabezpieczenia polegające na zamontowaniu zamka sterowanego elektronicznie. Umożliwia on wtedy otwieranie drzwi za pomocą specjalnej karty magnetycznej, pilota na podczerwień albo kodu.