Montaż drzwi zewnętrznych nie musi być wykonany przez profesjonalną ekipę remontową – większość osób powinna sobie z nim poradzić samodzielnie. Jednak przed przystąpieniem do prac zaleca się zapoznanie z podstawową wiedzą na ten temat, a także z poradami ekspertów, dzięki którym uda się uniknąć najpopularniejszych błędów. Aby zapobiec pojawieniu się mostków termicznych, utrudnień podczas zamykania lub otwierania, a także w pełni skorzystać z antywłamaniowych właściwości, wystarczy przeczytać poniższą instrukcję. Jak krok po kroku zamontować drzwi zewnętrzne?

Jak przygotować się do montażu drzwi zewnętrznych?

Przed rozpoczęciem pracy należy wyposażyć się w niezbędne narzędzia, które umożliwią zamontowanie drzwi zewnętrznych. Poziomica, miarka oraz kątownik pozwolą na precyzyjne zmierzenie otworu, gdzie zostanie umieszczona ościeżnica, a także późniejszą weryfikację kątów oraz pionowych i poziomych powierzchni. Samo wstawienie skrzydła drzwiowego, a nawet jego wymiana, zwykle łączy się z zakupem dedykowanej ramy, więc zebranie konkretnych wymiarów okaże się niezbędne.

Za pomocą kołków lub dybli uda się starannie ulokować ościeżnicę, a wkręty, śrubokręt oraz wiertarka pomogą umieścić na niej nowoczesne drzwi zewnętrzne. W uzasadnionym przypadku warto również skorzystać z pianki montażowej lub pistoletu z silikonem, aby zadbać o odpowiednią izolację termiczną i akustyczną.

Jak przygotować się do montażu drzwi zewnętrznych?

Ostatnią czynnością, która powinna poprzedzić przystąpienie do montażu, stanowią staranne oględziny paczki dostarczonej przez producenta lub dystrybutora. Tylko antywłamaniowe drzwi zewnętrzne pozbawione wad i usterek pozwolą skorzystać ze stu procent ich właściwości. Warto zatem zwrócić uwagę, czy skrzydło lub ościeżnica są w pełni sprawne, a ewentualne zastrzeżenia jak najszybciej zgłosić i wyjaśnić. Niezwykle istotne jest również zapoznanie się z instrukcją, dzięki której można uniknąć wielu problemów, takich jak utrata gwarancji, a także znacząco usprawnić pracę.

Od czego zacząć montaż drzwi zewnętrznych?

Montaż ościeżnicy powinien odbyć się na starannie przygotowanej powierzchni. Samo miejsce jest jednak zależne od rodzaju ściany. W zależności od tego, z ilu warstw się składa, będzie zgoła inne. Odpowiednie ulokowanie ramy na nowoczesne lub drewniane drzwi zewnętrzne zapobiega między innymi powstawaniu mostków termicznych. W ścianach jednowarstwowych ościeżnica powinna przebiegać w połowie grubości. W dwuwarstwowych zewnętrzna krawędź nieruchomej ramy musi znajdować się na granicy ściany nośnej i warstwy ociepleniowej. Natomiast w przypadku ściany trójwarstwowej montaż drzwi zewnętrznych jest nieco bardziej problematyczny. Lokalizacja ościeżnicy ma wówczas miejsce nad warstwą termoizolacyjną lub na niej, ale za pomocą specjalnej technologii. Głównie dlatego, że nie można umieszczać w niej dybli ani kołków.

Najpopularniejszą metodą przytwierdzania ościeżnicy jest wykorzystanie kołków rozporowych zapewniających odpowiednią stabilizację. Korzysta z niej bardzo wiele osób, ponieważ sprawdza się na gotowym otworze, czyli zarówno podczas budowy domu, jak i jego modernizacji czy remontu. Najtrwalszym typem montażu jest opcja kotew, które są na stałe przymocowane do ościeżnicy, a następnie zamurowane w ścianie. Skorzystanie z niej wymaga jednak wyboru konkretnych antywłamaniowych drzwi zewnętrznych już podczas budowy, a następnie odpowiedniego ich zabezpieczenia. Tego rodzaju ościeżnice wymagają ośmiu nawiertów na dyble lub wkręty, a pozostałe tylko sześciu. Warto wstępnie zamocować ramę za pomocą plastikowych lub drewnianych klinów, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku jeszcze przed trwałym montażem.

Odpowiednia izolacja termiczna drzwi zewnętrznych.

Przed skorzystaniem z pianki izolacyjnej należy jeszcze upewnić się, czy ościeżnica została zamontowana prawidłowo i wstępnie przetestować skrzydło. Pomogą w tym poziomica oraz kątownik, które zweryfikują, czy wszystkie kąty i powierzchnie są odpowiednie. Po wstawieniu drzwi do ościeżnicy, powinny stać w miejscu, a także zamykać i otwierać się bez oporu i utrudnień. W przypadku problemów można jeszcze wyregulować ramę za pomocą przygotowanych akcesoriów, a następnie przejść do wykonania izolacji termicznej za pomocą pianki.

Odpowiednia izolacja termiczna drzwi zewnętrznych.

Do wypełnienia przestrzeni między ościeżnicą a murem należy skorzystać z pianki niskoprężnej. Po blisko 24 godzinach podwaja ona swoją objętość, więc ilość spoiwa powinna być ograniczona. Przed aplikacją warto również zabezpieczyć ościeżnicę przed odkształceniem za pomocą specjalnych rozpórek, a także skorzystać z taśmy malarskiej zapobiegającej zabrudzeniom. Poprzez oczyszczenie i zwilżenie spajanych powierzchni można uzyskać dużo lepszy efekt przyczepności pianki montażowej. Najwyższej jakości drzwi zewnętrzne gwarantują satysfakcjonującą izolację, ale o przestrzenie w ich okolicy należy zadbać na własną rękę. Warto zdecydować się na odpowiedni próg, a w uzasadnionych przypadkach zdecydować się na ciepły montaż drzwi zewnętrznych.

Ostatni etap wstawiania drzwi zewnętrznych.

Specyfika pianki niskoprężnej wymaga odczekania około 24 godzin przed usunięciem jej nadmiaru. Po tym czasie można usunąć kliny, które pomagały ustabilizować całą konstrukcję. Następnie również te przestrzenie należy wypełnić pianką. Przed ostatecznym zweryfikowaniem poprawności działania drzwi warto przygotować samo skrzydło i usunąć taśmę malarską, a także zamontować klamkę do drzwi wejściowych, szyldy oraz zamek. Aby zamontować antywłamaniowe drzwi zewnętrzne zapewniające domownikom bezpieczeństwo, wystarczy już tylko przytwierdzić zawiasy, jeśli wcześniej ich nie było i wstawić na nie skrzydło. W razie potrzeby regulacja jest możliwa za pomocą klucza imbusowego. Nie należy zapominać o tym, że przestrzeń między drzwiami a popularną futryną powinna wynosić maksymalnie 0,5 mm, a także o uszczelnieniu poprzez wykorzystanie uszczelki obwodowej z termoplastycznego tworzywa lub gumy.

jak wstawić drzwi

Odpowiedź na pytanie, jak wstawić drzwi, nie jest skomplikowana, ale podczas pracy warto pokornie przestrzegać instrukcji dostarczonej przez producenta, a także wyposażyć się w elementarną wiedzę. Wówczas cały proces przebiegnie bezproblemowo.

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach aby podjąć się tego zadania wystarczy zwrócić się do specjalistów, którzy fachowo zamontują i wyregulują drzwi jednocześnie nie narażając nas na możliwą utratę gwarancji.