W Polsce coraz więcej osób nabywa nieruchomości. Odsetek stale rośnie, podobnie jak standard mieszkań. Niemodny styl ustępuje miejsca rozwiązaniom bliższym współczesnym trendom. Jak dobrać drzwi wewnętrzne do nowoczesnych wnętrz?

“Aby dojść do właściwych drzwi, trzeba najpierw zapukać do wielu niewłaściwych” zwykł mawiać hinduski duchowny Osho. Każdy zdaje sobie sprawę, że przywołana sentencja ma wymiar metaforyczny. Lecz tak naprawdę, ile razy to zdanie jest mimowolnie powtarzane podczas spaceru po markecie budowlanym? O tak, znalezienie zarówno drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych do mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza, gdy szuka się właściwego rozwiązania do aranżacji w stylu nowoczesnym.

drzwi w stylu nowoczesnym

Sprawa jest pozornie prosta. Przekonanie, że aby uzyskać spójność z nowoczesnym wnętrzem wystarczy wybrać nowe drzwi, jest jednak z gruntu błędne. Wiele współczesnych, urządzonych ze smakiem mieszkań jest stylizowanych na stare pomieszczenia, w których dominuje drewno i akcesoria ze sklepu z antykami. Przed zakupem drzwi, trzeba więc najpierw przypomnieć sobie, czym naprawdę charakteryzują się nowoczesne wnętrza. Dopiero wtedy rozjaśnią się nieco zawiłości podstawowych pojęć, co ułatwi dobór odpowiedniego modelu, jak i samych akcesoriów do drzwi.

W nowoczesnym wnętrzu.

Nie trzeba przywoływać encyklopedycznej definicji. Tych zresztą jest bez liku, tak samo jak interpretacji stylu nowoczesnego i jego odmian. Postmodernistyczne, industrialne, minimalistyczne. Wszystkie te słowa powtarzane są jak mantra przez dekoratorów wnętrz. W gruncie rzeczy chodzi po prostu o oszczędność formy, przy maksymalnym uwypukleniu atutów pomieszczenia.

nowoczesne drzwi

W tym domowym pejzażu pojawia się głównie ciemne drewno, stal i szkło. W palecie barw dominuje czerń, srebro i biel. Nowoczesne wnętrza cechuje zamiłowanie do przestrzeni. Mebli jest niewiele, dlatego każdy z nich powinien być wyrazisty i unikalny. Wszystko co zbędne, jest niepożądane. Wymienienie tych kilku cech stylu nowoczesnego już jest istotną podpowiedzią przy wyborze odpowiednich drzwi wewnętrznych. Jak zatem podjąć właściwą decyzję?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne.

Design bywa sztuką kompromisu pomiędzy ambicją nadania przedmiotom i pomieszczeniom nieszablonowego charakteru a zachowaniem walorów użyteczności. Prostota wyraża się w oryginalnym pomyśle, który współgra z wysoką jakością wykonania. Nowoczesne wnętrza można rozpoznać po dominacji prostych linii i geometrycznych figur.

Z szerokiego asortymentu drzwi wewnętrznych do mieszkania należy wybrać produkty, które cechuje przede wszystkim spójność. Co jest jej przejawem? Oto kilka najistotniejszych elementów:

Stonowana kolorystyka.

Wprawdzie na obecnym rynku istnieje możliwość pozyskania drzwi wewnętrznych niemal w każdym kolorze, jednak w tym przypadku należy ograniczyć fantazję. Lepiej postawić na naturalne kolory materiałów. Gdy pomieszczenie jest dobrze oświetlone, można zamontować pełne drzwi o ciemniejszym odcieniu drewna. Przy aranżacji pokoju z małym oknem lepiej za to zainwestować w jasne drzwi z matowymi szybami. W ten sposób optycznie powiększą przestrzeń mieszkalną.

nowoczesne drzwi

Prosta forma.

Należy dobierać projekt, który wyróżnia maksymalnie oszczędne wzornictwo. Stolarka drzwiowa i okienna może oczywiście posiadać dodatkowe elementy podkreślające elegancki wygląd, lecz nie powinny one dominować nad całością kompozycji. Klienci coraz chętniej nabywają tzw. drzwi ukryte, które wymagają instalacji niewidocznej ościeżnicy. Takie rozwiązanie umożliwia wzmocnienie wrażenia prostoty formy.

Materiał wykonania.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się wybór drzwi dębowych. To drzewo mocne i wytrzymałe. Chętnie używa się go do produkcji mebli, dlatego będzie pasować do pozostałych elementów przestrzeni. Uwypuklone słoje podkreślają surowy charakter pomieszczenia i stanowią ciekawy kontrapunkt dla cegły czy stali. Dębowe drzwi wewnętrzne będą estetycznym ukłonem w stronę typowego stylu industrialnego, który jest zaliczany do nowoczesnych sposobów aranżacji wnętrz.

Nietypowe drzwi na zamówienie.

Czasami projektanci sięgają po naprawdę nietuzinkowe rozwiązania. Jednym z nich jest wybór drzwi wewnętrznych do mieszkania, które są niemal w całości stworzone ze szkła. Oczywiście do ich produkcji używa się specjalnego hartowanego materiału, by zapewnić domownikom bezpieczeństwo.

Poza tym w nowoczesnych aranżacjach wnętrz spotyka się drzwi, które scalają się wizualnie z okalającymi je ścianami. Początkowo można odnieść wrażenie, że ich nie widać. Taki sposób na wystrój wymaga odwagi oraz skorzystania z oferty drzwi na indywidualne zamówienie. Realizacja nie jest trudna, lecz należy ją precyzyjnie zaplanować.

Jak widać, możliwości dopasowania drzwi do nowoczesnych wnętrz jest bez liku. Wystarczy zlecić realizację marzenia zaufanej firmie i skorzystać z usługi profesjonalnych stolarzy. Wówczas pomieszczenie zyska oryginalny wygląd i wciąż będzie się chciało do niego wchodzić.